ראשי / בלוג / דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית (OSTEOARTHRITIS) הוא מצב שגורם למפרקים להיות כואבים ונוקשים. זה הסוג הנפוץ ביותר של דלקת מפרקים. כתבה זו כוללת: תסמינים, גורם ל, אבחון, יחס, לחיות עם דלקת מפרקים ניוונית, מניעה ותסמינים של דלקת מפרקים ניוונית.

הדלקת מופיעה בכ-50% מהאוכלוסייה מעל גיל 60. הסימפטומים העיקריים של דלקת מפרקים ניוונית הם כאבי מפרקים ונוקשות. חלק מהאנשים גם חווים נפיחות, רוך והסורק או פיצוח צליל בעת העברת המפרקים המושפעים. חומרת הסימפטומים של דלקת מפרקים ניוונית יכול להשתנות מאוד מאדם לאדם, ובין המפרקים המושפעים שונים. עבור אנשים מסוימים, הסימפטומים יכולים להיות מתונים ועשויים לבוא וללכת. אנשים אחרים יכולים להיתקל בבעיות רציפות וחמורות יותר, המקשות על ביצוע פעולות יומיומיות.

כמעט כל מפרק יכול להיות מושפע על ידי דלקת מפרקים ניווניתאבל התנאי בדרך כלל גורם לבעיות בברכיים, מתנים מפרקים קטנים של הידיים. אתה צריך לראות את הגוף שלך אם יש לך סימפטומים מתמשכים של דלקת מפרקים ניוונית כך שהם יכולים לאשר את האבחון לרשום את כל הטיפול הדרוש.

גורם לדלקת מפרקים ניוונית

כחלק מהחיים הרגילים, המפרקים חשופים לרמת נזק נמוכה. ברוב המקרים, הגוף שלך מתקן את הנזק עצמו ואתה לא חווה סימפטומים כלשהם. אבל ב osteoarthritis, הסחוס מגן על הקצוות של העצמות שלך נשבר, גרימת כאב, נפיחות ובעיות להזיז את המפרק. גידולים גרמיים יכולים להתפתח, והאזור יכול להיות מודלק (אדום ונפוח).

הסיבה המדויקת אינה ידועה, אבל כמה דברים נחשבים להגדיל את הסיכון לפתח דלקת מפרקים ניוונית, כולל:
1. פציעה משותפת – שימוש יתר במפרק כאשר אין לו מספיק זמן לרפא לאחר פציעה או ניתוח
2. מצבים אחרים (דלקת מפרקים משנית) – אוסטיאוארתריטיס עלולה להתרחש במפרקים שנפגעו קשות במצב קודם או קיים, כגון דלקת מפרקים שגרונית או צנית
3. גיל – הסיכון שלך לפתח את המצב גדל ככל שאתה מתבגר
4. היסטוריה משפחתית – אוסטיאוארתריטיס יכולה לפעול במשפחות, למרות שהמחקרים לא זיהו גן אחד אחראי
5. השמנת יתר – השמנת יתר מכניסה עומס יתר על המפרקים שלך, במיוחד אלה הנושאים את רוב המשקל שלך, כגון הברכיים והירכיים

אבחון לדלקת מפרקים ניוונית

כדי לקבוע אם יש לך דלקת מפרקים ניוונית הסחוס שלך יהיה הראשון לשאול אותך על הסימפטומים שלך ולבדוק את המפרקים.
רופא המשפחה שלך עלול לחשוד באוסטאוארתריטיס אם:
1. אתה בן 50 ומעלה
2. יש לך כאבי פרקים המחריפים ככל שאתה משתמש במפרקים
3. יש לך נוקשות המפרקים שלך בבוקר שנמשך פחות מ -30 דקות, או שום נוקשות בכלל

אם הסימפטומים שלך שונים במקצת מאלה המפורטים לעיל, זה עשוי להצביע על מצב משותף נוסף. לדוגמה, קשיחות משותפת ממושכת בבוקר יכולה להיות סימן של דלקת מפרקים שגרונית.
בדיקות נוספות – כגון צילומי רנטגן או בדיקות דם – אינן נחוצות בדרך כלל, אך ניתן להשתמש בהן כדי לשלול גורמים אפשריים אחרים, כגון דלקת מפרקים שגרונית או עצם שבורה.

טיפול בדלקת מפרקים ניוונית

Osteoarthritis הוא מצב לטווח ארוך ולא ניתן לרפא, אבל זה לא בהכרח מקבל יותר גרוע לאורך זמן וזה יכול לפעמים לשפר בהדרגה. מספר טיפולים זמינים גם כדי להפחית את הסימפטומים.
סימפטומים קלים יכולים להיות מנוהלים לעיתים באמצעים פשוטים הכוללים:
1. תרגיל קבוע
2. ירידה במשקל אם אתה סובל מעודף משקל
3. נעלה נעליים מתאימות
4. באמצעות מכשירים מיוחדים כדי להפחית את המתח על המפרקים במהלך הפעילות היומיומית שלך

אם הסימפטומים שלך חמורים יותר, ייתכן שתצטרך טיפולים נוספים כגון משככי כאבים ותכנית תרגיל מובנית שבוצעה תחת פיקוחו של פיזיותרפיסט. במספר קטן של מקרים, בהם הטיפולים הנ”ל לא סייעו או הנזק למפרקים הוא חמור במיוחד, הניתוח יכול להתבצע כדי לתקן, לחזק או להחליף מפרק פגום.

לחיות עם דלקת מפרקים ניוונית

כמו osteoarthritis הוא מצב ארוך טווח, חשוב שתקבל תמיכה כדי לעזור לך להתמודד עם בעיות כגון ניידות מופחתת, וייעוץ על כל התמיכה הכספית הנדרשת. אנשים מסוימים עשויים למצוא את זה מועיל לדבר עם GP שלהם או אחרים החיים עם דלקת מפרקים ניוונית כפי שאולי יש שאלות או דאגות אתה רוצה לשתף.

מניעת דלקת מפרקים ניוונית

זה לא ניתן למנוע אוסטאוארתריטיס לגמרי. עם זאת, ייתכן שתוכל למזער את הסיכון לפתח את המצב על ידי הימנעות פגיעה להישאר בריאים ככל האפשר.

תרגילים
הימנע תרגיל זה מעמיד את המתח על המפרקים וכוחות אותם לשאת עומס מופרז, כגון ריצה אימון משקל. במקום זאת, נסה תרגילים כגון שחייה ורכיבה על אופניים, שם המפרקים שלך נתמכים טוב יותר ואת המתח על המפרקים שלך נשלט יותר.
נסו לעשות לפחות 150 דקות (שעתיים ו -30 דקות) של פעילות אירובית בינונית (כגון רכיבה על אופניים או הליכה מהירה) בכל שבוע כדי לבנות את כוח השרירים שלכם ולשמור על בריאותכם.

יציבות
זה גם יכול לעזור לשמור על יציבה טובה בכל עת ולהימנע להישאר באותה תנוחה במשך זמן רב מדי. אם אתה עובד ליד שולחן, ודא כי הכיסא שלך הוא בגובה הנכון, ולקחת הפסקות קבוע לנוע.

לרזות
עודף משקל או השמנה יכול להגדיל את המתח על המפרקים שלך ולהגדיל את הסיכון לפתח דלקת מפרקים ניוונית אם אתם סובלים מעודף משקל, ירידה במשקל עשויה לעזור להפחית את הסיכויים לפתח את המצב.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

קורונה: 5 סיבות לתקווה בזהירות

מניין ההרוגים עבור COVID-19 נמצא בעלייה, וכך גם מספר המקרים הכולל. בהקשר למגיפה עולמית זו, …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן