ראשי / בלוג / דלקת מפרקים שגרונית – טיפול

דלקת מפרקים שגרונית – טיפול

טיפול בדלקת מפרקים שגרונית יכול לעזור להפחית את הדלקת במפרקים, להקל על הכאב, למנוע או להאט את הנזק המשותף, להפחית את הנכות ולאפשר לך לחיות חיים פעילים ככל האפשר.

למרות שאין תרופה לדלקת מפרקים שגרונית, טיפול ותמיכה מוקדמים – כולל שינויים באורח החיים, תרופות, טיפולים תומכים וניתוח – יכולים להפחית את הסיכון לנזק משותף ולהגביל את השפעת המצב. הטיפול שלך יהיה בדרך כלל כרוך הטיפול שלך GP בנוסף למספר מומחים שונים. המכון הלאומי לבריאות ומצויינות (NICE) הפיק הדרכה בנושא ניהול דלקת מפרקים שגרונית במבוגרים.

ישנם מספר תרופות זמין שניתן להשתמש בהם כדי לעזור לעצור דלקת מפרקים שגרונית מקבל גרוע ולהפחית את הסיכון לבעיות נוספות. אלה מחולקים לעתים קרובות לשני סוגים של תרופות: “תרופות אנטי-ריאומטיות משנות-מחלה (DMARDs)” ו”טיפולים ביולוגיים “. תרופות אנטי-ריאומטיות (DMARDs)

אם אתה כבר מאובחנים עם דלקת מפרקים שגרונית, בדרך כלל תוצע לך שילוב של טבליות DMARD כחלק מהטיפול הראשוני שלך. תרופות אלו יעילות במיוחד בהפחתת הסימפטומים של המצב ובהאטת התקדמותו.
DMARDs עבודה על ידי חסימת ההשפעות של כימיקלים שפורסמו כאשר המערכת החיסונית תוקפת את המפרקים, אשר עלול לגרום נזק נוסף עצמות, גידים, מיתרים וסחוס.
יש הרבה DMARDs שונים שניתן להשתמש בהם, כולל:
methotrexate
leflunomide
hydroxychloroquine
sulfasalazine

Methotrexate הוא בדרך כלל התרופה הראשונה הניתנת עבור דלקת מפרקים שגרונית, לעתים קרובות לצד DMARD נוסף וקורס קצר של סטרואידים כדי להקל על כל כאב (ראה להלן). זה יכול להיות גם בשילוב עם טיפולים ביולוגיים המוזכרים להלן.
תופעות לוואי שכיחות של methotrexate כוללות:
1. מרגיש חולה
2. אובדן תיאבון
3. פה כואב
4. שלשולים
5. כאבי ראש
6. איבוד שיער

התרופה יכולה גם לפעמים להשפיע על ספירת הדם שלך ואת הכבד שלך, אז יהיה לך בדיקות דם קבוע כדי לפקח על זה. פחות נפוץ, methotrexate יכול להשפיע על הריאות, כך שבדרך כלל יש לך צילומי רנטגן בחזה ואולי בדיקות נשימה כאשר אתה מתחיל לקחת methotrexate, כדי לספק השוואה אם ​​לפתח קוצר נשימה או שיעול יבש מתמשך תוך לקיחת אותו. עם זאת, רוב האנשים לסבול methotrexate היטב.
זה יכול לקחת כמה חודשים כדי להבחין DMARD עובד. חשוב להמשיך לקחת את התרופה, גם אם אתה לא שם לב שזה עובד בהתחלה.
ייתכן שיהיה עליך לנסות שניים או שלושה סוגים של DMARD לפני שתמצא את זה הכי מתאים לך. ברגע שאתה והרופא שלך לעבוד את DMARD המתאים ביותר, אתה בדרך כלל צריך לקחת את התרופה בטווח הארוך.

טיפולים ביולוגיים

טיפולים ביולוגיים הם צורה חדשה יותר של טיפול בדלקת מפרקים שגרונית. הם כוללים:
etanercept
infliximab
adalimumab
certolizumab
golimumab
rituximab
abatacept
tocilizumab

הם נלקחים בדרך כלל בשילוב עם methotrexate או DMARD אחר והם משמשים רק אם תרופות אלו לבד לא היה יעיל.
תרופות ביולוגיות ניתנות על ידי הזרקה והם עובדים על ידי עצירת כימיקלים מסוימים בדם מהפעלת המערכת החיסונית שלך כדי לתקוף את המפרקים.
תופעות לוואי מטיפולים ביולוגיים הן בדרך כלל מתונות וכוללות:
1. תגובות עור במקום הזריקות
2. זיהומים
3. מרגיש חולה
4. טמפרטורה גבוהה (חום)
5. כאבי ראש

אנשים מסוימים עשויים גם להיות בסיכון של בעיות חמורות יותר, כולל הפעלה מחדש של זיהומים כגון שחפת (TB) אצל אנשים שיש להם אותם בעבר.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

קורונה: 5 סיבות לתקווה בזהירות

מניין ההרוגים עבור COVID-19 נמצא בעלייה, וכך גם מספר המקרים הכולל. בהקשר למגיפה עולמית זו, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן