ראשי / בלוג / הכל על דלקת מפרקים

הכל על דלקת מפרקים

דלקת מפרקים היא מצב שכיח שגורם לכאב ודלקת במפרק. בבריטניה לדוגמא, כ -10 מיליון אנשים סובלים מדלקת פרקים. זה משפיע על אנשים מכל הגילאים, כולל ילדים.

ישנם 2 סוגים נפוצים של דלקת פרקים:
1. דלקת פרקים ניוונית
2. דלקת מפרקים שגרונית

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית, אם במילים לועזיות “אוסטאוארתריטיס” היא הנפוצה ביותר סוג של דלקת מפרקים בבריטניה, המשפיעים על 8 מיליון אנשים. זה בדרך כלל מתפתח מבוגרים שנמצאים בסוף שנות ה -40 שלהם או יותר. זה גם שכיח יותר בנשים ואנשים עם היסטוריה משפחתית של המצב. עם זאת, זה יכול להתרחש בכל גיל כתוצאה מפציעה או להיות קשורה לתנאים הקשורים אחרים הקשורים, כגון צנית או דלקת מפרקים שגרונית.

ה-Osteoarthritis (דלקת פרקים ניוונית) משפיעה בתחילה על רירית הסחוס החלק של המפרק. זה עושה תנועה קשה יותר מהרגיל, מה שמוביל לכאב ונוקשות. לאחר רירית הסחוס מתחיל לחספס ולרזות החוצה, הגידים והרצועות צריך לעבוד קשה יותר. זה יכול לגרום לנפיחות ואת היווצרות של spurs גרמי, המכונה osteophytes.

אבדן חמור של סחוס יכול להוביל לשפשוף עצם על העצם, לשנות את צורת המפרק ולכפות את העצמות מחוץ למצבן הרגיל.
המפרקים הנפוצים ביותר הם אלה:
1. ידיים
2. עמוד השדרה
3. ברכיים
4. מתנים

דלקת מפרקים שגרונית

בבריטניה, דלקת מפרקים שגרונית משפיעה על יותר מ 400,000 אנשים. זה בדרך כלל מתחיל כאשר אדם הוא בין 40 ל 50 שנים. נשים הן שלוש פעמים סביר יותר להיות מושפעות מאשר גברים. דלקת מפרקים שגרונית ואוסטאוארתריטיס הם שני דלקות שונות. דלקת מפרקים שגרונית מתרחשת כאשר מטרות המערכת החיסונית של הגוף משפיעות על המפרקים, מה שמוביל לכאב ונפיחות.

הכיסוי החיצוני (סינוביום) של המפרק הוא המקום הראשון המושפע. זה יכול להתפשט על פני המפרק, המוביל נפיחות נוספת שינוי בצורת המפרק. זה עלול לגרום לעצם סחוס להישבר. אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית יכולים גם לפתח בעיות עם רקמות ואיברים אחרים בגוף שלהם.

סוגים אחרים של דלקת פרקים ותנאים קשורים

– דלקת ספונדיליטיס אנקילוזינג – מצב דלקתי לטווח ארוך, אשר משפיע בעיקר על העצמות, השרירים והרצועות של עמוד השדרה, מה שמוביל לנוקשות ולמפרקים הממזגים יחדיו. בעיות אחרות יכולות לכלול נפיחות של גידים, עיניים ומפרקים גדולים.

– ספונדילוזיס צוואר הרחם – הידוע גם בשם osteoarthritis מנוונת, spondylitis צוואר הרחם משפיע על המפרקים והעצמות בצוואר, אשר יכול להוביל לכאב ונוקשות.

– פיברומיאלגיה – גורם לכאב בשרירי הגוף, ברצועות ובגידים.

– זאבת – מצב אוטואימוני שיכול להשפיע על איברים שונים ועל רקמות הגוף.

– גאוט – סוג של דלקת פרקים שנגרמת על ידי חומצת שתן רבה מדי בגוף. זה יכול להיות משאירים במפרקים (בדרך כלל להשפיע על הבוהן הגדולה), אבל יכול לפתח בכל מפרק. זה גורם לכאב עז, אדמומיות ונפיחות.

– דלקת מפרקים פסוריאטית – מצב דלקתי משותף שיכול להשפיע על אנשים עם פסוריאזיס .

– דלקת פרקים Enteropathic – צורה של כרונית, דלקת מפרקים דלקתיות הקשורים למחלות מעי דלקתיות (IBD), סוגי דו-הנודעים שבהם קוליטיס כיבית לבין מחלת קרוהן . על אחד מכל חמישה אנשים עם קרוהן או קוליטיס ulcerative יפתחו דלקת מפרקים enteropathic. האזורים הנפוצים ביותר מושפעים על ידי דלקת הם היקפיים (הגפיים) joints ואת עמוד השדרה.

– דלקת מפרקים תגובתי – זה יכול לגרום דלקת של המפרקים, העיניים ואת השופכה (הצינור שתן עובר). זה מתפתח זמן קצר לאחר זיהום של המעי, דרכי המין או, בתדירות נמוכה יותר, לאחר זיהום בגרון.

– דלקת פרקים משנית – סוג של דלקת פרקים שיכולה להתפתח לאחר פציעה משותפת ולפעמים מתרחשת שנים רבות לאחר מכן.

– Polymyalgia rheumatica – מצב שכמעט תמיד משפיע על אנשים מעל גיל 50, כאשר המערכת החיסונית גורמת לכאב שרירים ולקשיחות, בדרך כלל על הכתפיים ועל החלק העליון של הרגליים. זה יכול גם לגרום דלקת משותפת.

סימפטומים של דלקת פרקים

הסימפטומים של דלקת מפרקים אתה חווה ישתנה בהתאם לסוג שיש לך. לכן חשוב שתהיה לך אבחנה מדויקת אם יש לך:
1. כאבי פרקים, רגישות ונוקשות
2. דלקת בתוך המפרקים וסביבם
3. תנועה מוגבלת של המפרקים
4. עור חם, אודם על המפרק המושפע
5. חולשה ובזבוז שרירים

דלקת פרקים אצל ילדים

דלקת פרקים קשורה לעיתים קרובות עם אנשים מבוגרים, אבל זה יכול להשפיע גם על ילדים. בבריטניה, כ -15,000 ילדים וצעירים מושפעים מדלקת פרקים. רוב סוגי דלקת פרקים בילדות ידועים כמו דלקת פרקים אידיופטית לנוער (JIA). JIA גורם לכאב ודלקת במפרק אחד או יותר במשך לפחות שישה שבועות. למרות הגורם המדויק של JIA אינו ידוע, הסימפטומים לעתים קרובות לשפר ככל שהילד מתבגר, כלומר הם יכולים לנהל חיים נורמליים.
הסוגים העיקריים של JIA נדון להלן. דלקת מפרקים מחקר בבריטניה יש מידע נוסף על סוגים שונים של דלקת פרקים אידיופטית לנוער .

דלקת מפרקים הקשורים דלקת הוא סוג של דלקת פרקים לנוער המשפיעה על בנים מבוגרים או בני נוער. זה יכול לגרום לכאב בכפות הרגליים ומסביב את הברכיים ואת מפרקי הירך, שם הרצועות לצרף את העצם.

טיפול בדלקת פרקים

אין תרופה עבור דלקת פרקים, אבל ישנם טיפולים רבים שיכולים לעזור להאט את המצב. עבור דלקת פרקים ניוונית, תרופות לעיתים קרובות כוללות:
1. משככי כאבים
2. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידים (NSAIDs)
3. קורטיקוסטרואידים

במקרים חמורים, מומלץ לבצע את הניתוחים הבאים:
1. Arthroplasty (החלפת מפרקים)
2. Arthodesis (פיוז ‘ן משותף)
3. אוסטיאוטומיה (כאשר העצם נחתכת ומתואמת מחדש)

הטיפול בדלקת מפרקים שגרונית נועד להאט את התקדמות המחלה ולמזער דלקת או נפיחות במפרקים. זה כדי לנסות ולמנוע נזק המפרקים. הטיפולים המומלצים כוללים:
1. משככי כאבים (משכך כאבים)
2. תרופות המשפיעות על דלקת ריאות (DMARDs) – שילוב של טיפולים מומלץ לעתים קרובות
3. פִיסִיוֹתֶרָפִּיָה
4. תרגילי ספורט קבועים

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

קורונה: 5 סיבות לתקווה בזהירות

מניין ההרוגים עבור COVID-19 נמצא בעלייה, וכך גם מספר המקרים הכולל. בהקשר למגיפה עולמית זו, …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן