חיסון נגד חצבת

חצבת היא אחד הגורמים המובילים למוות בקרב ילדים צעירים, למרות חיסון בטוח וחסכוני זמין. בשנת 2015, היו 134 200 מקרי מוות של חצבת ברחבי העולם – על 367 מקרי מוות מדי יום או 15 מקרי מוות בכל שעה.

חיסון חצבת הביא לירידה של 79% בחולי חצבת בין 2000 ל 2015 ברחבי העולם. בשנת 2006, כ -85% מילדי העולם קיבלו מנה אחת של חיסון חצבת ביום ההולדת הראשון שלהם באמצעות שירותי בריאות שגרתיים – מ -73% בשנת 2000. במהלך 2000-2015, חיסון נגד חצבת מנע 20,300,000 מקרי מוות לגרום חיסון חצבת אחת הקניות הטובות ביותר בבריאות הציבור.
חצבת היא מחלה מידבקת מאוד, הנגרמת על ידי וירוס. בשנת 1980, לפני חיסון נרחב, חצבת גרמה מוערך של 2.6 מיליון מקרי מוות מדי שנה.

המחלה נותרה אחד הגורמים המובילים למוות בקרב ילדים צעירים בעולם, למרות הזמינות של חיסון בטוח ויעיל. כ -134 אלף בני אדם מתו מחצבת ב -2015 – בעיקר ילדים מתחת לגיל 5.

חצבת נגרמת על ידי וירוס במשפחת paramyxovirus וזה עובר בדרך כלל דרך מגע ישיר דרך האוויר. הנגיף מדביק את דרכי הנשימה, ואז מתפשט בכל הגוף. חצבת היא מחלה אנושית ואינה ידועה בבעלי חיים.

לפעילות החיסונים המואצת הייתה השפעה רבה על הפחתת מקרי המוות בחצבת. במהלך 2000-2015, חיסון חצבת מנע 20,300,000 מקרי מוות. מקרי המוות של חצבת עולמית ירדו ב -79% מ -651 600 בשנת 2000 ל -134 אלף בשנת 2015.

סימנים וסימפטומים

הסימן הראשון לחצבת הוא בדרך כלל חום גבוה, אשר מתחיל בערך 10 עד 12 ימים לאחר החשיפה לנגיף, ונמשך 4 עד 7 ימים. נזלת, שיעול, עיניים אדומות ומים, וכתמים לבנים קטנים בתוך הלחיים יכולים להתפתח בשלב הראשוני. אחרי כמה ימים, פריחה פורצת, בדרך כלל על הפנים ועל הצוואר העליון. מעל 3 ימים, הפריחה מתפשטת, בסופו של דבר להגיע לידיים ולרגליים. הפריחה נמשכת 5 עד 6 ימים, ואז דוהה. בממוצע, הפריחה מתרחשת 14 ימים לאחר החשיפה לנגיף (בטווח של 7 עד 18 ימים).

רוב מקרי המוות הקשורים לחצבת נגרמים על ידי סיבוכים הקשורים למחלה. סיבוכים שכיחים יותר אצל ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20. הסיבוכים הרציניים ביותר כוללים עיוורון, דלקת ריאות (דלקת הגורמת לנפיחות מוח), שלשולים חמורים והתייבשות קשורה, דלקות אוזניים או זיהומים בדרכי הנשימה חמורות כגון דלקת ריאות. חולי חמלה קשים יותר בקרב ילדים צעירים בעלי תזונה ירודה, במיוחד אלו עם ויטמין A לא מספיק, או שמערכת החיסון שלהם נחלשה על ידי HIV / איידס או מחלות אחרות.

באוכלוסיות עם רמות גבוהות של תת תזונה וחוסר טיפול רפואי הולם, עד 10% מחלת החצבת גורמות למוות. נשים הנגועות בהיריון נמצאות גם בסיכון לסיבוכים חמורים והיריון עלול להיגמר בהפלה או בטרם עת. אנשים החלים מחצבת הם חסינים למשך שארית חייהם.

מי נמצא בסיכון?

ילדים צעירים ללא מחלת כבד נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לחצבת והסיבוכים שלה, כולל מוות. גם נשים בהריון בלתי מחושבות נמצאות בסיכון. כל אדם שאינו מחוסן (שלא חוסן או חוסן אך לא פיתח חסינות) עלול להידבק.

חצבת היא עדיין נפוצה במדינות מתפתחות רבות – בעיקר בחלקים של אפריקה ואסיה. הרוב המכריע (למעלה מ -95%) ממקרי המוות של חצבת מתרחש במדינות עם הכנסה נמוכה לנפש ותשתיות בריאות חלשות.

התפרצויות חצבת יכולות להיות קטלניות במיוחד במדינות שחוות או מחלישות מאסון טבעי או מקונפליקט. פגיעה בתשתיות בריאות ובבריאות פוגעת בחיסון שגרתי, וצפיפות יתר במחנות מגורים מגבירה מאוד את הסיכון לזיהום.

תמסורת

הנגיף המדבק מאוד מתפשט בשיעול ובהתעטשות, במגע אישי קרוב או במגע ישיר עם הפרשות באף או בגרון נגועות.

הנגיף נשאר פעיל ומידבק באוויר או על משטחים נגועים במשך עד 2 שעות. זה יכול להיות מועבר על ידי אדם נגוע מ 4 ימים לפני תחילת הפריחה ל 4 ימים לאחר הפריחה פורצת.

התפרצויות חצבת עלולות לגרום למגיפות הגורמות למותם של רבים, במיוחד בקרב ילדים צעירים, שסובלים מתת-תזונה. במדינות שבהן החצבת נמחקה במידה רבה, מקרים המיובאים ממדינות אחרות נותרו מקור חשוב לזיהום.

יחס

לא קיים טיפול אנטי-ויראלי ספציפי לנגיף חצבת.

סיבוכים חמורים של חצבת ניתן להימנע באמצעות תמיכה תומכת המבטיחה תזונה נכונה, צריכת נוזלים נאותה וטיפול להתייבשות עם הפתרון המומלץ של הפה אוראלי. פתרון זה מחליף נוזלים ומרכיבים חיוניים אחרים שאבדו בשלשול או הקאות. אנטיביוטיקה צריכה להיות prescribed לטפל דלקות עיניים ואוזן, דלקת ריאות.

כל הילדים במדינות המתפתחות שאובחנו עם חצבת צריכים לקבל שתי מנות של תוספי ויטמין A, הניתנות במרחק של 24 שעות. טיפול זה משחזר רמות נמוכות של ויטמין A במהלך חצבת המתרחשות גם אצל ילדים בעלי תזונה נכונה ויכולים לסייע במניעת נזק לעיניים ועיוורון. ויטמין A ספקים הוכחו כדי להפחית את מספר מקרי המוות מחצבת ב -50%.

מניעה

חיסון חצבת שגרתי לילדים, בשילוב עם מסעות חיסונים המוניים במדינות עם שיעורי תמותה גבוה, הם אסטרטגיות בריאות הציבור מפתח להפחתת המוות העולמי חצבת. החיסון לחצבת נמצא בשימוש למעלה מ -50 שנים. זה בטוח, יעיל וזול. זה עולה בערך דולר אחד בארה"ב כדי לחסן את הילד נגד חצבת.

חיסון חצבת משולבת לעיתים קרובות עם חיסונים אדמת ו / או חזרת במדינות שבהן מחלות אלו הן בעיות. זה יעיל באותה צורה אחת או בשילוב. הוספת חיטה לחצבת חצבת מגדילה את העלות רק במעט, ומאפשרת עלויות משלוח ומשלוח משותפות.

בשנת 2006, כ -85% מילדי העולם קיבלו מנה אחת של חיסון חצבת ביום ההולדת הראשון שלהם באמצעות שירותי בריאות שגרתיים – מ -73% ב -2000. שני מינונים של החיסון מומלצים על מנת להבטיח חסינות ומניעת התפרצויות, כ -15% של ילדים מחוסנים נכשלים לפתח חסינות מהמינון הראשון.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

מצות – האם זה בריא? עושים סדר לפני פסח

על פי הגורואים של תזונה טובה, מצה, למרות שהיא דקה בגלל היעדר לחות ובועות אוויר, …

כתיבת תגובה