כיצד לחות עשויה להשפיע על תוצאת COVID-19?

כשאנחנו עוברים מחורף קר יותר למעיין חם יותר, תוצאת מגיפת ה- COVID-19 עשויה להיות תלויה משמעותית ברמות הלחות – בפנים ובחוץ – עולה סקירה חדשה.

פרופ אקיקו באוניברסיטת ייל, בניו הייבן, קונטיקט, הוא המחבר הבכיר של העיתון, אשר מופיע סקירה שנתית של וירולוגיה .

כפי שמציינים פרופ 'איוואסאקי והמחברים-שותפים, ידוע כי מחזורי העונה ממלאים תפקיד מכריע בהעברת מחלות נגיפיות בדרכי הנשימה.

הצטננות ושפעת מגיעים לממדי מגיפה במהלך החורף. התפרצויות המפתח של SARS-CoV-1 ו-SARS-CoV-2 – הנגיפים הגורמים ל-SARS ו-COVID-19 בהתאמה – התרחשו גם הם בחורף.

הקשר בין התפרצות נגיפית לעונה היה נושא למחקר רב. לדברי מחברי הסקירה החדשה, שני הגורמים העיקריים התורמים לקשר הם "השינויים בפרמטרים הסביבתיים וההתנהגות האנושית."

באופן ספציפי, הבדלים בטמפרטורה ולחות משפיעים על מידת הנגיפים היציבים והעוברים. לדוגמה, נתונים שנבדקו בעיתון החדש מעלים כי אוויר קר, יבש ולא מאוורר עשוי לתרום להעברת שפעת בחורף.

"תשעים אחוז מחיינו בעולם המפותח מבלים בתוך הבית בסמיכות זה לזה. לא דיברנו על הקשר בין הטמפרטורה והלחות באוויר בתוך הבית ובחוץ והעברה אווירית של הנגיף, "אומר פרופ 'איוואסאקי.

בעיתון היא והצוות מסבירים כיצד האוויר הקר והיבש של החורף עלול להשפיע על העברת הנגיף הקורונבי החדש.

כיצד האוויר היבש משפיע על חסינות, התפשטות נגיפית

ראשית, הם אומרים שכאשר אוויר קר ויבש נכנס פנימה ומחומם, הלחות היחסית בתוך הבית יורדת בכ- 20%. ירידה בלחות כזו מקלה על נסיעות חלקיקים נגיפיים הנישאים באוויר.

שנית, האברונים דמויי השיער מחוץ לתאים הקווים את דרכי הנשימה של הגוף, המכונים צילה, אינם מתפקדים טוב גם בתנאים יבשים – הם אינם יכולים לגרש חלקיקים נגיפיים באותה מידה כפי שהיו עושים אחרת.

לדוגמה, הסקירה החדשה מציינת מחקר אחד שמצא כי עכברים בסביבה עם לחות יחסית של 10% פגעו ברווחיות של נגיף השפעת, בהשוואה לעכברים בסביבה עם לחות יחסית של 50%.

יתר על כן, מחקרים הראו כי "חשיפה לאוויר יבש של עכברים פוגעת בתיקון האפיתל בריאה לאחר זיהום בנגיף שפעת", על פי הניתוח החדש.

לבסוף, מציינים החוקרים, מספר מחקרים בעכברים הראו כי התגובה החיסונית לנגיפים פחות יעילה במצבים יבשים יותר.

לדוגמה, מחקר אחד מצא כי מכרסמים בסביבות עם לחות יחסית של 10% -20% "נכנעו לזיהום בנגיף שפעת מהר יותר מאלו ששוכנו בלחות יחסית של 50%."

לחות של 40–60% עשויה להיות אידיאלית

עם זאת החוקרים מציינים כי יותר מדי לחות בחוץ יכולה לתמוך גם בהתפשטות נגיפית. למשל באזורים טרופיים טיפות מוטסות המכילות את הנגיף נופלות על משטחים מקורים, שם הנגיף יכול לשרוד לאורך תקופות ארוכות יותר.

"בתים ובניינים רבים [באזורים אלה] הם מאווררים בצורה גרועה, ואנשים לעתים קרובות גרים בסמיכות, ובמקרים אלה מועילים היתרונות של לחות גבוהה יותר", אומר פרופ 'איוואסאקי.

החוקרת מדגישה כי אנשים יכולים להעביר את הנגיף בכל עת של השנה באמצעות מגע זה עם זה ומשטחים מזוהמים. הממצאים החדשים חלים רק על שידור מוטס.

"לא משנה אם אתה גר בסינגפור, הודו או הארקטי, אתה עדיין צריך לשטוף ידיים ולתרגל התרחקות חברתית", מזהיר פרופ 'איוואסאקי.

עם זאת, בסקירה עולה כי מחקרים בעכברים מצביעים על כך שללחות יחסית של 40-60% היא אידיאלית להכיל את הנגיף.

"לכן אני ממליץ על מכשירי אדים במהלך החורף בבניינים", אומר הכותב הבכיר במחקר.

מחקרים אחרים בעכברים מצאו גם כי סביבה של לחות יחסית של 50% תרמה לפינוי ויראלי טוב ולתגובה חיסונית יעילה.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

מצות – האם זה בריא? עושים סדר לפני פסח

על פי הגורואים של תזונה טובה, מצה, למרות שהיא דקה בגלל היעדר לחות ובועות אוויר, …

כתיבת תגובה