מדוע התרחקות חברתית היא המפתח נגד וירוס קורונה

החוקרים אומרים כי ההתפשטות המהירה של SARS-CoV-2 נובעת ככל הנראה מתנועותיהם של אנשים ללא תסמינים או קלים מאוד – כלומר אלה שאינם מודעים לכך שאפילו יש להם את הנגיף. זו הסיבה שההתרחקות החברתית היא אמצעי הכלה כה חשוב, הם מסבירים.

אחת השאלות המרכזיות במוחם של מדענים ויועצי בריאות הציבור בזמן זה היא: מדוע נגיף הקורונאווי החדש, SARS-CoV-2, מתפשט כל כך מהר במדינות ברחבי העולם?

ומדוע זה קורה למרות ההיקף ההולך וגובר של איסורי נסיעות ומגבלות?

יותר ויותר חוקרים עומדים מאחורי ההשערה כי הדבר ככל הנראה נובע מתנועתם של אנשים שאינם מודעים לעובדה שהם נדבקו בנגיף – בין אם בגלל שהיו להם תסמינים קלים או משום שלא היו להם תסמינים כלל.

מקרים אסימפטומטיים עשויים להעביר את הנגיף

במחקר החדש פיתחו החוקרים שיטה המסוגלת לחזות דפוסי העברת וירוסים. זה לקח בחשבון את תנועת האוכלוסייה, מקרים שלא אושרו ואלה שנמצאים בהסגר.

ההערכות לקחו בחשבון גם 25,961 מקרי COVID-19 שאושרו על ידי גורמים רשמיים בסין עד 18 בפברואר 2020 במחוז הוביי.

עם זאת, החוקרים מחשבים כי המספר האמיתי של מקרי COVID-19 עד לאותו מועד היה למעשה קרוב יותר ל -36,798.

זה יכול להסביר את ההתפשטות האגרסיבית של הנגיף באזור. אנשים רבים, כך טוענים החוקרים, כנראה נדבקו בנגיף אך לא היו מודעים לכך. לפיכך המשיכו לשמור על קשר חברתי.

"לפי הערכתנו השמרנית ביותר, לפחות 59% מהאנשים הנגועים היו בחוץ, מבלי שנבדקו והדביקו פוטנציאל לאחרים", אומר מחבר המחקר הראשי, פרופ 'וו טאנגצ'ון.

"זה אולי מסביר מדוע הנגיף התפשט כל כך מהר בהובי וכעת הוא מסתובב ברחבי העולם", הוא מוסיף.

החוקרים גם מציעים כי למעלה מ 90% מהזיהומים נמנעו בתקופה שלאחר שפקידים הביאו התערבויות מרחיקות חברתיות.

הדרך היחידה לשבור את שרשרת ההדבקה

מחקרים אחרים נראים לכיוון דומה. לדוגמה, ניתוח דוגמנות סטטיסטי שהופיע בכתב העת Eurosurveillance מצביע על כך שמספר לא מבוטל של אנשים שחלו בנגיף על סיפון ספינת השייט של נסיכת היהלום נותרו אסימפטומטיים.

בפברואר ניסו כמה נוסעים על סיפון ספינת השייט חיובית ל- COVID-19 , מה שהביא להתפרצות של זיהומי וירוס בכלי השיט.

כמעט מייד הצהירו הרשויות הרלוונטיות כי הספינה תיכנס למצב הסגר למשך 14 יום.

המחברים של Eurosurveillance הניתוח מראים כי האחוז הגבוה של מקרי COVID-19 על ספינת התענוגים אולי היה משהו לעשות עם מה הם מעריכים היו מספר לא מבוטל של מקרים ללא תסמינים. למעשה, הם אומרים כי עד 17.9% מהמקרים לא היו גורמים לתסמינים.

עם זאת, החוקרים מציינים כי הספינה היוותה "מקום גידול" חיובי לנגיף מכיוון שחלק גדול מהנוסעים היו מבוגרים ובקטגוריית הסיכון המסוכנת ביותר.

"צריך לזכור שמדובר באוכלוסייה מיוחדת", מסביר מחבר המחקר, פרופ 'ג'רארדו צ'אוול, מאוניברסיטת ג'ורג'יה באטלנטה.

למרות שזה לא ברור באיזו מידה אנשים עם תסמינים חסרי תסמינים או קלים מאוד תורמים להפצת הנגיף, עדויות עולה כי הם לפחות מסוגלים להעביר אותו.

אחת מחקר ראשוני מגרמניה עולה כי אנשים היו המון ויראלי גבוה ב מטליות שנלקחו אפי גרונם במהלך השבוע הראשון שלהם סימפטומים לאחר שלק בנגיף.

המשמעות היא שלמרות שהם בתחילה עשויים לחוות תסמינים מעטים עד ללא תסמונת, אנשים אשר חלו ב- SARS-CoV-2 עשויים עדיין להיות מסוגלים להעביר זאת ללא הבנה.

מחקר אחר, הפעם בכתב העת JAMA, הראה שאדם אחד שלא סובל מתסמיני זיהום העביר את הנגיף לחמישה אנשים אחרים.

מסיבות אלה, החוקרים טוענים כי התרחקות חברתית היא המדד היעיל ביותר להכיל את התפשטות נגיף הנגיף החדש: כל אדם המגביל את הקשר החברתי שלו יכול להפוך לחוליה שבורה בשרשרת ההידבקות.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

מצות – האם זה בריא? עושים סדר לפני פסח

על פי הגורואים של תזונה טובה, מצה, למרות שהיא דקה בגלל היעדר לחות ובועות אוויר, …

כתיבת תגובה