ראשי / בלוג / פריצת דיסק – כל המידע היעיל

פריצת דיסק – כל המידע היעיל

פריצת דיסק (HERNIATED DISC) מאופיינת בכך שאחד הדיסקים של הסחוס בעמוד השדרה ניזוק ונוצר לחץ על העצבים בגוף. עמוד השדרה, מורכב מ -24 עצמות בודדות הנקראות חוליות, הנערמות זו על גבי זו.

דף זה כולל מידע על:
עמוד השדרה
תסמינים לפריצת דיסק
גורם לפריצת דיסק
מי מושפע מפריצת דיסק
אבחון פריצת דיסק
מניעת פריצת דיסק

בין כל חוליה בעמוד השדרה יש רפידות מעגליות של רקמות חיבור (סחוס) הנקראות דיסקים. דיסקים אלה יש חומר דמוי ג’ל פנימי מקרה חיצוני קשה. הם עוזרים לשמור על גמישות הגב שלך ממגוון רחב של תנועות.

חוט השדרה הוא צרור רגיש של סיבי עצב העובר באמצע עמוד השדרה. סיבי עצב אלה מחברים את כל חלקי הגוף למוח.

סימפטומים של פריצת דיסק

פריצת דיסק יכולה לגרום לכאבי גב וכאבי צוואר. תסמינים אופייניים אחרים הם קהות, תחושת עקצוץ וחולשה באזורים אחרים של הגוף.

עצב הסיאתי מושפע לעתים קרובות במקרים של שהדיסק זז. עצב זה ארוך ביותר בגוף האדם ורץ מהחלק האחורי של האגן, דרך הישבן, ובמורד שתי הרגליים לרגליים. אם הלחץ מונח על העצב הסיאטי (Sciatica), הוא עלול לגרום לכאב קל עד בינוני ברגל, בירך או בישבן. לא כל הדיסקים החסומים גורמים לתסמינים כגון כאב, חולשה או עקצוץ. אנשים רבים יעברו את כל חייהם בלי לדעת שהם החליק דיסק.

מה גורם לפריצת דיסק?

פריצת דיסק מתרחשת כאשר מעגל הרקמה החיבורית סביב הדיסק נשבר, ומאפשר לחלק הרך, דמוי הג’ל הפנימי, של הדיסק להתבלט. הדיסק הפגום יכול להפעיל לחץ על חוט השדרה כולו או על שורש עצב יחיד, שבו עצב משאיר את חוט השדרה.

משמעות הדבר היא כי הדיסק שזז יכול לגרום לכאב באזור הדיסק הבולט וגם באזור הגוף הנשלט על ידי העצב שהדיסק לוחץ עליו. לא תמיד ברור מה גורם לדיסק להישבר, אבל הגיל הוא גורם שכיח במקרים רבים.

ככל שאתה מתבגר, הדיסקים בעמוד השדרה שלך מתחילים לאבד את תוכן המים שלהם, מה שהופך אותם לפחות גמישים יותר סביר לפצל (קרע).

עישון יכול גם להיות קשור עם כי זה גורם הדיסקים לאבד את הגמישות הטבעית שלהם.
גורמים נוספים שיכולים לשים לחץ ולחץ מוגבר על עמוד השדרה שלך כוללים:
1. אתה מתכופף בצורה מגושמת
2. הגוף כבד או מגושם
3. אתה יושב זמן רב, במיוחד בעת נהיגה
4. אתה נמצא בעודף משקל
5. ספורט נושאות משקל, כגון הרמת משקולות
6. פגיעה קשה בגב שלך, כגון במהלך נפילה או תאונת דרכים
מצבים אלה יכולים להחליש את רקמת הדיסק ולפעמים להוביל דיסק החליק.

מי מושפע?

תזוזת הדיסקים הם הנפוצים ביותר בקרב אנשים בגילאים 30 עד 50. הם משפיעים על גברים כפליים מנשים. דיסקים זזים מתרחשים לעיתים קרובות בגב התחתון. בסביבות שליש מהמבוגרים יש כאבי גב תחתון, אבל פחות מ 1 מתוך 20 אנשים יש דיסק פרוץ.

אבחון פריצת דיסק

הרופא שלך בדרך כלל יוכל לאבחן פריצת דיסק מן הסימפטומים שלך ההיסטוריה הרפואית.
הם יכולים גם לבצע בדיקה גופנית כדי לבדוק את:
1. יְצִיבָות
2. רפלקסים
3. חוזק שריר
4. יכולת הליכה
5. תחושה של איברים

טיפול בפריצת דיסק

זה יכול לקחת בערך חודש עד שלושה חודשים עד להתאוששות מפריצת דיסק. הטיפול כרוך בדרך כלל בשילוב של פיזיותרפיה, כגון עיסוי ופעילות גופנית, ותרופות כדי להקל על הכאב.

ניתוח כדי לשחרר את העצב הדחוס ולהסיר חלק של הדיסק, עשוי להיחשב במקרים חמורים, או אם הכאב לא עובר לאורך זמן. במקרים רבים, פריצת הדיסק בסופו של דבר תיהיה להתכווץ בחזרה העצב ואת הכאב יקל כמו לחיצה על העצבים המושפעים.

לפעמים הדיסק שזז יישאר לוחץ על העצב, אבל הכאב נעלם משום שהמוח לומד “לדחות את עוצמת הקול” על מסרי הכאב שמקורם בעצב. זה מאוד חשוב לשמור עף פעילות אם יש לך פריצת דיסק. המעבר עשוי להיות קשה להתחיל, אבל אתה צריך להתחיל לנוע אחרי מנוחה במשך כמה ימים.

זה יעזור לשמור על הגב שלך הנייד לעצור את המפרקים להיות נוקשים כי השרירים התומכים בעמוד השדרה יכולים להפוך לחלשים. שמירה על מהירות תאיץ את ההתאוששות.

אתה צריך רק לממש בעדינות כדי להבטיח שאתה לא עושה יותר מדי מאמץ על הגב. תחילה, הימנע מתרגילים בעלי השפעה גבוהה, כגון ריצה, קפיצה או פיתול, מכיוון שהם עלולים לגרום לכאב להתלקח.

מניעת פריצת דיסק

נקיטת כמה אמצעי זהירות הגיוניים, כגון להוביל אורח חיים בריא, יכול לסייע במניעת כאבי גב ולהקטין את הסיכון שלך לקבל פריצת דיסק.
לדוגמה, עליך לעשות:
1. לעשות תרגיל קבוע
2. השתמש בטכניקה בטוחה בעת הרמת חפצים כבדים
3. תמיד לשמור על יציבה טובה כאשר יושב ועומד
4. לוותר על עישון אם אתה מעשן

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

קורונה: 5 סיבות לתקווה בזהירות

מניין ההרוגים עבור COVID-19 נמצא בעלייה, וכך גם מספר המקרים הכולל. בהקשר למגיפה עולמית זו, …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן