תרופות נגד שיעול

תרופות נגד שיעול הם בדרך כלל קנה לטפל שיעולים המתרחשים כאשר יש לך זיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI). תרופות שיעול מחולקות לעתים קרובות לאלה שיעול יבש, ואלה לשיעול חזה. ילדים בגילאי 6 שנים ומעלה צריכים לקבל רק תערובות שיעול פשוטות כגון גליצרין, דבש ולימון.

מהו שיעול?
שיעול הוא תגובה אוטומטית (רפלקס) כדי גירוי של דרכי הנשימה בריאות. דרכי הנשימה בריאות שלך יכול להיות מגורה על ידי מספר דברים – למשל, יותר מדי הפרשות, זיהומים, גזים מגרים, ואלרגנים, או יותר מדי אבק, או עשן.

לאחר שיעול הוא הסימפטום העיקרי של זיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI). עם זאת שיעול יכול גם להיות סימפטום של מצבים אחרים כגון אסטמה או מחלות ריאות אחרות.

עלון זה דן רק בתרופות נגד שיעול כאשר משתמשים בטיפול בשיעול הנגרם על ידי URTI. זה מבטיח לך בטוחים כי אתה יודע שאתה לא צריך שום דבר רציני יותר או סיבה אחרת עבור השיעול שלך. חפשו ייעוץ רפואי אם אינך בטוח.

כאשר יש לך שיעול שנגרם על ידי URTI, הוא מתואר בדרך כלל להיות שיעול או שיעול יבש. אם יש לך שיעול חזה זה בדרך כלל אומר כי הריאות שלך מייצרים יותר ליחה (ריר) מהרגיל, כי יש לך זיהום, ואתה משתעל את ריר נוסף זה. אם יש לך שיעול יבש זה בדרך כלל אומר שאתה משתעל הרבה אבל אין ליחה נוספת כאשר אתה משתעל.

מהי דלקת בדרכי הנשימה העליונות (URTI)?
זיהומים בגרון (גרון), או דרכי הנשימה העיקריות (קנה הנשימה), או דרכי הנשימה להיכנס לריאות (ברונכי), הם נפוצים. זיהומים אלה נקראים לפעמים laryngitis, tracheitis, או ברונכיטיס. רופאים משתמשים לעיתים קרובות במונח "זיהום בדרכי הנשימה העליונות" (URTI) כדי לכלול את כל זיהומים אלה או את כולם. רוב URTI הם בשל זיהום ויראלי. תסמינים קרים עלולים להתרחש אם הזיהום משפיע גם על האף.

הסימפטומים בדרך כלל שיא לאחר 2-3 ימים, ולאחר מכן בהדרגה ברור. עם זאת, השיעול עשוי להימשך לאחר ההדבקה נעלם. הסיבה לכך היא דלקת בדרכי הנשימה, הנגרמת על ידי זיהום, יכול לקחת קצת זמן להתיישב. זה עלול לקחת 2-3 שבועות, לאחר סימפטומים אחרים נעלמו, על שיעול לנקות לחלוטין.

מה הם תרופות נגד שיעול?
תרופות נגד שיעול הן קבוצה של תרופות. אלה נועדו גם לדכא שיעול יבש, או כדי לעזור לך להשתעל את ליחה נוספת (ריר) של שיעול חזה כאשר יש לך זיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI). אנטיביוטיקה נגד שיעול שמטרתם לסייע בדיכוי שיעול יבש נקראים לפעמים antitussives. תרופות שיעול שמטרתן לעזור לך להשתעל ריר נוסף נקראים לפעמים expectorants.

הרבה תרופות נגד שיעול זמינים לקנות מ בתי מרקחת או סופרמרקטים. בדרך כלל הם מכילים אחת או יותר מהפעולות הבאות:

• סירופ שמדכא את רפלקס השיעול – מכיל לרוב קודאין. יש גם כדורים נוגדי שיעול המכילים קודאין כמו קודיקל ו־רקוד.

מומלץ להשתמש בתרופות מהסוג הזה כשמדובר בשיעול יבש וטורדני, ובמיוחד כאשר הוא מפריע לישון. קודאין נוטה להרדים, ולכן מומלץ לקחת תרופות מהסוג הזה לפני השינה.

• סירופ מכייח – מכיל חומרים שמעודדים את הוצאת הליחה, כמו ויטוסין, גואיאקול, סימפוקל, ברונכו D (סירופ ללא סוכר המומלץ לחולי סוכרת) ותימי.

• תרופות שמדללות ליחה – מרככות אותה ומקטינות את צמיגותה. אלה מסייעות לשיעול לח, כאשר יש הרבה ליחה.

דוגמאות לסירופים שמדללים את הליחה: מוקוליט או כדורים כמו ריאולין, מוקוליט וסולבקס. מומלץ להשתמש בתרופות האלה לטיפול בשיעול טורדני רטוב, כאשר קיים קושי להוציא את הליחה.

שימו לב שיש להימנע ככל האפשר ממתן סירופים נגד שיעול לתינוקות מתחת לגיל שנתיים. הסיבה: תופעות הלוואי של הסירופים האלה – במיוחד אם הם ניתנים במינון עודף – שכוללות עלייה בלחץ דם והפרעות בקצב הלב.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

מצות – האם זה בריא? עושים סדר לפני פסח

על פי הגורואים של תזונה טובה, מצה, למרות שהיא דקה בגלל היעדר לחות ובועות אוויר, …

כתיבת תגובה