24 מיתוסים של COVID-19: האם הם נכונים?

ככל שווירוס הקורונה ממשיך להפיץ את החדשות, שורה של אי אמיתות הקיפה את הנושא. בתכונה מיוחדת זו אנו מתייחסים לכמה ממיתוסים וקונספירציות אלה.
וירוס הקורנו-וירוס, המכונה כיום SARS-CoV-2, התפשט מווהאן, סין, לכל יבשת בכדור הארץ למעט אנטארקטיקה.
ארגון הבריאות העולמי (ארגון הבריאות העולמי) שינה את רשמית את הסיווג שלהם ממצב חירום לבריאות הציבור הנוגע לדאגה בינלאומית לפנדמיה ב -11 במרץ.
עד היום, וירוס הקורונווירוס – שכונה כיום "תסמונת הנשימה החריפה הקשה בווירוס 2", או בקיצור SARS-CoV-2 – היה אחראי ליותר מ- 245,000 זיהומים ברחבי העולם, וגרם ליותר מ 10,000 מקרי מוות. בארה"ב הנגיף השפיע על 14,250 בני אדם וגרם עד כה 205 מקרי מוות.
כתמיד, כאשר המילה "מגפה" מתחילה להופיע בכותרות, אנשים הופכים לחששים, ועם פחד מגיעים מידע שגוי ושמועות.
כאן, ננתח כמה מהמיתוסים הנפוצים ביותר שנמצאים כיום במדיה החברתית ומעבר לה.
1. ריסוס כלור או אלכוהול על העור הורג וירוסים בגוף
מריחת אלכוהול או כלור בגוף עלולה לגרום נזק, במיוחד אם הוא נכנס לעיניים או לפה. למרות שאנשים יכולים להשתמש בכימיקלים אלה כדי לחטא משטחים, אסור להם להשתמש בהם על העור.
מוצרים אלה אינם יכולים להרוג וירוסים בגוף.
2. רק מבוגרים צעירים וצעירים נמצאים בסיכון
SARS-CoV-2, כמו שאר הנגיפים, יכול להדביק אנשים בכל גיל. עם זאת, מבוגרים יותר או אנשים הסובלים ממצבים בריאותיים קיימים לפני כן, כמו סוכרת או אסטמה, נוטים יותר לחלות קשה.
3. ילדים לא יכולים לתפוס COVID-19
כל קבוצות הגיל יכולות להידבק. מרבית המקרים, עד כה, היו אצל מבוגרים, אך ילדים אינם חסינים. למעשה, עדויות ראשוניות מראות כי ילדים נוטים להידבק באותה מידה, אך התסמינים שלהם נוטים להיות פחות חמורים.
4. COVID-19 הוא ממש כמו שפעת
SARS-CoV-2 גורם למחלות אשר אכן סובלות מתסמינים דמויי שפעת, כמו כאבים, חום ושיעול. באופן דומה, גם COVID-19 וגם שפעת יכולים להיות קלים, חמורים או, במקרים נדירים, קטלניים. שניהם יכולים גם להוביל לדלקת ריאות.
עם זאת, הפרופיל הכולל של COVID-19 חמור יותר. האומדנים משתנים, אך נראה כי שיעור התמותה נע בין 1% ל -3% .
למרות שמדענים בודקים את שיעור התמותה המדויק, סביר להניח שהוא גבוה פי כמה מזה של שפעת עונתית.
5. כל אחד עם COVID-19 נפטר
הצהרה זו אינה נכונה. כפי שציינו לעיל, COVID-19 הוא קטלני רק עבור אחוז קטן של אנשים.
בדו"ח שנערך לאחרונה, סיכם המרכז הסיני לבקרת מחלות ומניעתן כי 80.9% מהמקרים של COVID-19 היו קלים.
ארגון הבריאות העולמי מדווח גם כי כ -80% מהאנשים יחוו צורה קלה יחסית של המחלה, שלא תידרש טיפול מומחה בבית חולים.
תסמינים קלים עשויים לכלול חום, שיעול, כאב גרון, עייפות וקוצר נשימה.
6. חתולים וכלבים מפיצים וירוס קורונה
נכון לעכשיו, אין מעט הוכחות לכך ש- SARS-CoV-2 יכול להדביק חתולים וכלבים. עם זאת, בהונג קונג נדבק פומרניאן שבעליו היה COVID-19. הכלב לא הראה סימפטומים.
מדענים מתלבטים בחשיבות המקרה הזה למגיפה. לדוגמה, פרופ' ג'ונתן בול, פרופסור לווירולוגיה מולקולרית באוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה, אומר :
"עלינו להבדיל בין זיהום אמיתי לבין סתם לגלות את נוכחות הנגיף. אני עדיין חושב שזה מפוקפק עד כמה זה רלוונטי להתפרצות האנושית, מכיוון שרוב ההתפרצות העולמית מונעת על ידי העברת אדם-לאדם. "
הוא ממשיך: "אנחנו צריכים לגלות יותר, אך איננו צריכים להיכנס לפאניקה – אני בספק אם זה יכול להתפשט לכלב אחר או לאדם בגלל הרמות הנמוכות של הנגיף. הנהג האמיתי להתפרצות הוא בני אדם."
7. מסכות פנים מגנות מפני וירוסים
עובדי שירותי הבריאות משתמשים במסכות פנים מקצועיות, המשתלבות היטב סביב הפנים, כדי להגן עליהם מפני זיהום. עם זאת, סביר להניח כי מסכות פנים חד פעמיות יספקו הגנה כזו.
מכיוון שהמסכות הללו אינן נראות יפה כנגד הפנים, טיפות עדיין יכולות להיכנס לפה ולאף. כמו כן, חלקיקים ויראליים זעירים יכולים לחדור ישירות דרך החומר.
עם זאת, אם מישהו סובל ממחלה בדרכי הנשימה, לבישת מסיכה יכולה לסייע בהגנה על הזולת להידבק.
ד"ר בן קילינגלי, יועץ לרפואה חריפה ומחלות זיהומיות בבית החולים אוניברסיטת לונדון בבריטניה, מסביר . "יש מעט מאוד עדויות לכך שלבוש מסכות מסוג זה מגן על הלובש מפני זיהום .
"יתר על כן, לבישת מסכות יכולה להעניק תחושת ביטחון שגויה ועלולה להוביל להתעלמות משיטות אחרות לבקרת זיהומים, למשל, מהיגיינת הידיים."
ארגון הבריאות העולמי ממליץ לאנשים המטפלים במישהו עם חשד ל- COVID-19 לחבוש מסכה. במקרים אלה, לבישת מסכה יעילה רק אם האדם שוטף את ידיהם באופן קבוע בשפשוף ידיים או בסבון ומים על בסיס אלכוהול.
כמו כן, כאשר משתמשים במסיכה, חשוב להשתמש בה ולהיפטר ממנה כראוי.
8. מייבשי ידיים הורגים את וירוס הקורנו
מייבשי ידיים אינם הורגים את וירוס הקורנו. הדרך הטובה ביותר להגן על עצמך ועל אחרים מפני הנגיף היא לשטוף את הידיים עם מים וסבון או לשפשף יד על בסיס אלכוהול.
9. SARS-CoV-2 הוא רק צורה מוטציה של הצטננות
קורונווירוסים הם משפחה גדולה של נגיפים, שכולם בעלי חלבונים חריפים על פני השטח. חלק מהנגיפים הללו משתמשים בבני אדם כמארח העיקרי שלהם וגורמים להצטננות. וירוסים אחרים, כמו SARS-CoV-2, מדביקים בעיקר בעלי חיים.
גם תסמונת הנשימה במזרח התיכון (MERS) וגם תסמונת נשימה חריפה קשה (SARS) החלו אצל בעלי חיים ועברו לבני אדם.
10. אתה צריך להיות עם מישהו במשך 10 דקות כדי לתפוס את הנגיף
ככל שמישהו נמצא עם אדם נגוע יותר זמן, כך הסיכוי שהוא יתפס את הנגיף, אך עדיין ניתן לתפוס אותו בפחות מעשר דקות.
11. שטיפת האף במי מלח מגן מפני וירוס קורונה
אין שום הוכחה כי שטיפת אף מלוחה מגינה מפני דלקות בדרכי הנשימה. כמה מחקרים מראים כי טכניקה זו עשויה להפחית את הסימפטומים של דלקות בדרכי הנשימה העליונות העליונות, אך מדענים לא מצאו שהיא יכולה להפחית את הסיכון לזיהום.
12. אתה יכול להגן על עצמך על ידי גרגור אקונומיקה
אין נסיבות בהן אקונומיקה גרגור עשויה להועיל לבריאותך. אקונומיקה מאכלת ויכולה לגרום לנזק קשה.
13. אנטיביוטיקה הורגת את נגיף הקורונה
אנטיביוטיקה הורגת רק חיידקים ; הם לא הורגים וירוסים.
14. סורקים תרמיים יכולים לאבחן וירוס קורונה
סורקים תרמיים יכולים לזהות אם למישהו יש חום. עם זאת, מצבים אחרים, כמו שפעת עונתית, יכולים גם הם לייצר חום.
בנוסף, תסמינים של COVID-19 יכולים להופיע 2-3 ימים לאחר ההדבקה, מה שאומר שמישהו שנדבק בנגיף יכול להיות בטמפרטורה רגילה למשך מספר ימים לפני התחלת חום.
15. שום מגן מפני קורונה
כמה מחקרים מראים ששום עשוי להאט את גידולם של מינים מסוימים של חיידקים. עם זאת, COVID-19 נגרם על ידי נגיף, ואין שום עדות לכך ששום יכול להגן על אנשים מפני COVID-19.
16. חבילות מסין יכולות להפיץ וירוס קורונה
ממחקרים קודמים שנערכו על קורונווירוסים דומים, כולל אלה הגורמים ל- SARS ו- MERS ודומים ל- SARS-CoV-2, מדענים מאמינים כי הנגיף אינו יכול לשרוד על אותיות או חבילות במשך זמן רב.
ה- CDC מסביר כי "בגלל שרידותם הלקויה של קורונווירוסים אלה על משטחים, סביר להניח שיש סיכון נמוך מאוד להתפשטות ממוצרים או אריזות שנשלחים במשך תקופה של ימים או שבועות בטמפרטורות הסביבה."
17. תרופות ביתיות יכולות לרפא ולהגן מפני COVID-19
אין תרופות ביתיות שיכולות להגן מפני COVID-19, כולל ויטמין C, שמנים אתרים, קולואיד כסף, שמן שומשום, שום, מנקה מיכלי דגים, שריפת מרווה ולגימת מים כל 15 דקות.
הגישה הטובה ביותר היא לאמץ משטר טוב לשטיפת ידיים ולהימנע ממקומות בהם עשויים להיות אנשים לא טובים.
18. אתה יכול לתפוס את נגיף הקורונה מאכילת אוכל סיני בארה"ב
לא אתה לא יכול.
19. אתה יכול לתפוס וירוס קורונו משתן וצואה
זה לא סביר כי זה נכון, אבל המושבעים החוצה כרגע. לדברי פרופ 'ג'ון אדמונדס מבית הספר ללונדון לרפואה היגיינה וטרופית בבריטניה:
"זו לא מחשבה נעימה במיוחד, אבל בכל פעם שאתה בולע, אתה בולע ריר מדרכי הנשימה העליונות שלך. למעשה זהו מנגנון הגנה חשוב. זה סוחף נגיפים וחיידקים למעיים שלנו שם הם מופלים בתנאי החומצה של הקיבה שלנו. "
"בעזרת מנגנוני גילוי מודרניים ורגישים מאוד אנו יכולים לגלות וירוסים אלה בצואה. בדרך כלל, נגיפים שאנו יכולים לאתר בדרך זו אינם מדבקים לאחרים, מכיוון שהם נהרסו על ידי מעי הבטן שלנו. "
עם זאת, ראוי לציין שמחקרים מסוימים מסיקים כי וירוסים, הדומים ל- SARS-CoV-2, עשויים להימשך בצואה. מכתב מחקר שפורסם לאחרונה ב- JAMA גם מסיק כי SARS-CoV-2 קיים בצואה.
20. הנגיף ימות כאשר הטמפרטורות יעלו באביב
וירוסים מסוימים, כמו נגיפי הצטננות ושפעת, מתפשטים בקלות רבה יותר בחודשים הקרים יותר, אך אין זה אומר שהם נעצרים לחלוטין כאשר התנאים נעשים מתונים יותר. כפי שהוא עומד, מדענים אינם יודעים כיצד שינויי טמפרטורה ישפיעו על התנהגות SARS-CoV-2.
21. נגיף הקורונוי הוא הנגיף הקטלני ביותר הידוע לאדם
למרות ש- SARS-CoV-2 אכן נראה חמורה יותר משפעת, זה לא הנגיף הקטלני ביותר שאנשים התמודדו איתו. לאחרים, כמו אבולה, שיעורי התמותה גבוהים יותר.
22. חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות מגנים מפני COVID-19
מכיוון ש- SARS-CoV-2 שונה מנגיפים אחרים, אין חיסונים קיימים מגנים מפני זיהום.
23. מקורו של הנגיף במעבדה בסין
למרות ריבועי השמועות באינטרנט, אין שום עדות לכך. למעשה, מחקר שנערך לאחרונה מראה כי הנגיף הוא תוצר טבעי של התפתחות.
יש חוקרים הסבורים ש- SARS-CoV-2 אולי קפץ מפנגולינים לבני אדם. אחרים חושבים שזה יכול היה לעבור אלינו מעטלפים , מה שקרה לסארס.
24. ההתפרצות החלה מכיוון שאנשים אכלו מרק עטלפים
למרות שמדענים בטוחים כי הנגיף התחיל בבעלי חיים, אין שום עדות לכך שהוא הגיע ממרק מכל סוג שהוא.

אודות המאמן הבריאותי

שלום לכולם, כאן בטטת כורסא. אני אוהב לצפות בסדרות טלוויזיה ובסרטים טובים. באתר הזה תוכלו לקרוא ביקורות על רשימת הצפייה שלי. מוזמנים לעקוב :)

בדוק גם

מצות – האם זה בריא? עושים סדר לפני פסח

על פי הגורואים של תזונה טובה, מצה, למרות שהיא דקה בגלל היעדר לחות ובועות אוויר, …

כתיבת תגובה